Domů » 11. Pyžamová doba

11. Pyžamová doba

Milý deníčku!

Promiň, že jsem se tak dlouho neozvala! Svátky proběhly v klidu a míru, jen ta široká rodina chyběla.

Novoroční bilancování? To určitě zvládl každý sám za sebe. Vzpomínám si, že jsem si během prvního týdne dala nějaké užitečné předsevzetí, ale zapomněla jsem, co to bylo.

Děti vklouzly zas do on-line školy, takže je náš život ovlivňován dobou výuky, což mě rozčiluje, ale co už s tím nadělám. Aspoň máme „režim“ a zbývá pár hodin na tvůrčí projekty i na pobyt venku.

Pustili jsme se najednou do několika náročnějších technik, co člověk nesfoukne za hodinu na koleni, chce to rozložit do víc dní, ale o to se můžeme víc těšit na výsledek.

Nebojte se batiky

První z technik, kterou bych chtěla představit, je batika za studena s pomocí bílého lepidla.

A zde se ukázal první kámen úrazu: Co barvit? Batika je ideální pro záchranu oblíbeného textilu, který za léta používání poněkud zflekatěl, či jen ztratil svou původní sněžně bílou barvu. Normální rodina má jistě doma přehršel starých bílých triček, ale u nás nic takového nehrozí. Vše je obarveno, vymalováno nebo rozstříháno. I vyrazila jsem naivně na nákup. Tři metry od vstupu do obchoďáku při pohledu na černo žlutou pásku, jsem zjistila, že to bude dobrodružnější, než jsem původně myslela. Část obchodu, v níž je oblečení, tvořila důmyslný labyrint, cestičky dovolené či zakázané páskou. Po zevrubném průzkumu jsem zjistila, že si můžu koupit spodní prádlo, pyžamo a dětské oblečení pro nejmenší. Žádný blázen by ale neprodával BÍLÁ trička pro batolata. Nakonec jsem objevila celkem slušná tílka z bavlny pro chlapce 12-13 let. Snad někomu z nás budou.

Lidé zdobili látky už od doby, kdy se naučili tkát, což je pěkných pár tisíc let zpět. Na barvení přírodními materiály není teď úplně roční doba, takže pojďme s dobou a barvěme něčím modernějším.

Od mých hippiesáckých batikovacích začátků, kdy jsem sypala barvy Duha po celé kuchyni a málem zapálila mikrovlnku, uběhlo mnoho času. Sice mám zásoby Duhy ještě na mnoho spirálových triček, ale vytahuji je nerada, protože Duha je velmi prašná, stačí jemný vánek a je všude. Pořídila jsem reaktivní barvy za studena. Značek je mnoho, nebudu tu dělat reklamu, jsou práškové i tekuté. Základ je ten, že je nemusíte vařit a dá se s nimi dost kouzlit. Drží v textilu rostlinného původu díky ustalovacímu činidlu, což je obvykle prací soda, kterou i dnes koupíte v drogerii asi za dvacku pytlíček.

Náš pokus, jelikož tuto techniku dělám poprvé, je to opravdu pokus, spočívá v tom, že si tričko pomalujeme bílým lepidlem, to zalepí vlákna, podobně jako vosk. Rozdíl je v tom, že bílé lepidlo je rozpustné ve vodě, takže odpadne nekonečně dlouhé žehlení.

Jak na to:

  • Tričko: Nové vypereme, staré radši taky. Rozlož ho na podložku a dovnitř dej igelitku, potravinářskou fólii, alobal… jakýkoli materiál, který oddělí obě vrstvy a nepřilepí se k tričku. Noviny se přilepí. Vyzkoušeno.
  • Vezmi bílé lepidlo a namaluj ornamenty, nech úplně zaschnout. Po zaschnutí odstraň vnitřní vrstvu.
  • Připrav si reaktivní barvu podle návodu. Používej ochranné pomůcky: brýle, rukavice. Míchání barev jsem dělala sama, děti jsem pustila až k hotovým rozmíchaným barvám.

Jelikož jsem na tom pracovala s dětmi, používali jsme barvu jako vodovky. Barvy jsem si připravila do uzavíratelných nádobek, děti na trička malovaly štětcem tak, aby byla barva dobře prosáknutá i na záda. Pak jsme je posolili, což by mělo dělat mramorovaný efekt (není patrný – snad příště). Na závěr jsem je hustě přestříkala roztokem sody v rozprašovači, zabalila do fólie, na níž jsme pracovali – rozstřižený pytel na odpad. Nyní nám trička zrají, nechám tomu tak dvě hodinky a pak je vypláchnu.

Vyplachuje se studenou vodou, což je důležité, protože se v ní rozpustí lepidlo. Trička jsem nechala ve vodě od večera do rána. Lepidlo zatím bylo patrné, takže šla trička do pračky, nastavila jsem program s více mácháním, prala jsem bez prášku. Poté ještě program s horkou vodou a trochu detergentu. A to je vše.

Jsou i barvy, kde se žádné činidlo nepoužívá, inteligentní čtenář si jistě návod upraví.

Konec dobrý, všechno dobré. Tílka jsou nakonec všem dětem – nejmladší je má jako šaty.