Domů » 12. Všechny děti milují sliz, aneb papírmaš jinak

12. Všechny děti milují sliz, aneb papírmaš jinak

Doba slizová

Děti milují sliz. Rodiče sliz nenávidí. Zejména od té doby, kdy ho museli dětem odstraňovat z vlasů, z povlečení, pohovky, koberce, zaschlý z pracovního stolu…

Nechystám se dobrovolně vyrábět s dětmi sliz, protože ty moje si slizy vyrábí u kamarádek a domů je nosí zavřené ve skleničkách od jogurtů. Když to děti umí, proč se to učit?

Je ovšem jedna technika, ke které se sliz báječně hodí, je to takové sochařství v domácím prostředí: práce s papírovou hmotou, papírmaš, papier-mâché. Miluju!

Už jste určitě zhlédli Aniččinu výrobu loutky, jestlipak už máte loutku doma? Přiznám se, že my ne, protože si zrovna užíváme kopeček za domem, já nostalgicky  vzpomínám na to, že když jsem byla malá, chodili jsme „za barák“ bobovat každou zimu. Teď beru termosku, děti a jdu si zajezdit s nimi, dokud je sníh tak krásně čistý a nezamažu si kabát od bláta.

Dnes ráno byla dokonce tak velká zima, že se daly mrazit bubliny! Na zmrzlou bublinu potřebujete mrazivé ráno, ideál je -10°C a víc pod nulu. Bublifuk stačí obyčejný. Vyfoukněte si bubliny a sledujte, jak tuhnou, jak se na nich dělají drobné krystalky jako na oknech. A jak prasknou zvláštně zpomaleně.

A když jsou bubliny hotové, pojďme na papírmaš. Mám tu základ, co se dá dělat s různě velkými dětmi, aniž by na tom dospělí nechali svoje nervy.

Papírmaš

Papírmaš je krásný sochařský materiál, existuje spousta receptů, jak vyrobit ten nejlepší. Já volím ten, který spotřebuje nejvíc věcí, co byste jinak vyhodili. Ovšem pokud jste si na jaře naplnili sklep rolemi toaletního papíru, na který zvolna padá prach a  opřádají ho pavouci, můžete spotřebovat ten.

Potřebuješ:

  • Velké množství starého papíru, nejlepší jsou noviny, snadno se trhají.
  • Větší mísu nebo vědérko
  • Škrob
  • Karton jako podklad pro obraz

Do rendlíku nasyp 2-3 lžíce škrobu, zalij studenou vodou a za stálého míchání zvolna zahřej až skoro k varu, začne houstnout. Jakmile získá konzistenci medu a hustší, odstav z plotny a nech chladnout. Mezitím si připrav papír. Trhání papíru je skvělá činnost pro rozvoj jemné motoriky malého dítěte, nech děti trhat, až se budou sypat papírky jako sníh. Natrhejte si plnou mísu papíru, když z ní vylézá, trochu ji pokropte a natrhejte další.

Vychladlý škrob je pro někoho strašidelný, jiný si ho užije. Jestli máš doma nějaké dítě, máš i milovníka slizu. Nyní může zvesela slizit. Ať nalije škrob na noviny a míchá rukama, až se papírky zmuchlají a zdrcnou do kuliček a vytvoří hrubou kaši. Druhá možnost je použít mixér, ale představila jsem si, že ho budu od papíru muset umývat, a nechala radši děti hňahňat ručně. Noviny jdou pomaleji než toaleťák nebo ubrousky.

Na karton si nakresli předlohu. Zjednoduš detaily. Pro jistotu jsme plochy budoucího reliéfu na kartonu natřeli bílým lepidlem. Máš-li ho hodně, můžeš zamíchat i do hmoty, bude lépe držet, ale jde to i jen se škrobem.

A nyní je čas na tvorbu. Namačkej papírmaš na karton, nech zaschnout klidně i dva dny. Výsledek pomaluj temperami nebo akrylovou barvou. Jelikož náš obrázek je zimní krajina, nejprve ho Maya celý natřela na bílo a potom teprve použila další barvy.

Příště jdeme na loutku.