Domů » 5. Domácí porcelán

5. Domácí porcelán

Studený porcelán

Už se těšíš na Vánoce? Naše Maya stopuje Vánoce už od konce léta. Stáhla jsem jí aplikaci do mobilu, kde jsou přesně dny, hodiny, minuty a vteřiny do Vánoc. Geniální. Už se mě nikdy neptá, za kolik dní budou Vánoce, ale sama mi to hlásí.

bílé

Dnes jsme se svátečně naladili díky samotvrdnoucí domácí bílé modelovací hmotě s vznešeným názvem studený porcelán.

Potřebuješ: Větší balení jedlé sody (100g – cca půl hrnku), škrob, vodu, nepřilnavou pánev, vařečku, váleček, vykrajovátka, brčko. Pokud nemáš škrob, můžeš použít pudingový prášek, jen je pak hmota barevná a lákavě voní.

Pokud je jeden díl půl hrnku, vyjde to krásně na jeden plech ozdob, podle velikostí 40-50 kousků, což je množství, s nímž se dobře pracuje, ani moc, ani málo. 

Na pánev nasypeš jeden díl sody, jeden díl škrobu, promícháš, přiliješ jeden díl studené vody a na mírném plameni za stálého míchání zahříváš tak dlouho, dokud hmota nebude hustá asi jako bramborová kaše, nebude lepit na pánev.

Necháš hmotu trochu zchladnout. Pak prohněteš rukama jako těsto a můžeš hmotu buď uložit sáčku, aby k ní nemohl vzduch, ale ne do ledničky (nezkoušela jsem, co to udělá). Nebo se chop válečku a vykrajovátek a užij si s dětmi báječné vánoční vykrajování, při kterém nebude kuchyň plná mouky, vlastně je s tím úplně čistá práce, nelepí se na váleček ani na ruce.

Pomocí brčka na závěr udělej dírky na zavěšení. Nech tvary zaschnout do druhého dne, několikrát je obrať, aby se neprohýbaly. Chce to trefit tloušťku jako u lineckého, pokud bude plát příliš tenký, mohly by se tvary lámat. Druhý den je hmota tvrdá a dá se pomalovat temperami. Máš-li třpytky, vraž tam třpytky.

Zítra jim přidáme šňůrky. Pověsíme je asi na fíkus.

malovani